Czy rynek pracy w transporcie naprawdę ma duże problemy?

Nie od dziś wiadomo, że rynek pracy powoli dochodzi do ściany, którą jest brak kadry na wiele stanowisk pracy w naszym kraju. Już kilkukrotnie pisaliśmy o tym w w związku propozycją i możliwością przyjmowania mocno napływających emigrantów zza wschodniej granicy, głównie Ukraińców i Białorusinów, którzy czując różnicę wynagrodzeń, godzą się na różne często warunki pracy tylko po ty by zarobić 2, a czasem nawet 4 razy więcej niż swoim kraju na identycznym stanowisku.

Opierając się tylko na jednym z portali, na którym można zamieszczać ogłoszenia ofert pracy, na stanowisku kierowcy ciągnika siodłowego z kategorią C+E doszliśmy do nieprawdopodobnych i niepokojących wniosków. Nadal utrzymuje się rosnąca tendencja zamieszczanych ofert pracy przez firmy transportowe, agencje współpracujące, dotyczących ogłoszeń dla kierowców. Nie idzie to jednak w parze z szukającymi pracy – głównie Polakami. Początek października to blisko 4000 ofert pracy przy 697 ogłoszeniach poszukiwania pracy. To prawie 6 ofert pracy na jednego pracownika.

MAPA-OFERT-PRACY-W-POLSCE-NA-PIERWSZĄ-POŁOWĘ-PAŹDZIERNIKA-2016-300x276 Czy rynek pracy w transporcie naprawdę ma duże problemy?
Liczba ofert pracy na wybranym portalu ogłoszeniowym między 1 a 13 października 2016

Jak temu zaradzić już pisaliśmy w tym artykule z 2 września: Brakuje rąk do pracy?…

Mimo iż w Polsce utrzymuje się optymalnie niski poziom bezrobocia, sięgający jedynie 8,6%, najniższy od 25 lat to i tak pracodawcy narzekają na brak nowych pracowników. Ta sytuacja jest sygnalizowana przez przedsiębiorców od bardzo dawna, jednak nie widać by w przypadku obsadzenia wszystkich stanowisk kierowców w firmach transportowych coś miałoby się zmienić. Rozwiązaniem jest masowe zatrudnianie obcokrajowców lub inwestycja w nowych, młodych pracowników co wiąże się z potrzebą wygenerowania ogromnych pokładów zaufania i cierpliwości, które nie zawsze współgrają z czasem oraz wymaganiami konkretnych kontrahentów, z którymi przychodzi Polskim firmom współpracować.

Na dzień 11 października nie ma w Polsce województwa, które mogło by narzekać na nadwyżkę kierowców. Dochodzi do sytuacji, w których kierowca jest w stanie dojeżdżać kilkaset kilometrów do bazy tylko ze względu na dużo wyższe zarobki. Bardzo mały procent dostępnych na rynku kierowców nadal wychodzi z założenia, że praca ma być dobrze płatna, a dodatkowo wygodna – czyli najlepiej 100 metrów od domu. Dobrze płatna praca to najważniejszy wymóg dzisiejszych i tak wysoko jak na Polskie warunki płatnych kierowców zawodowych. Różnica między najwyższymi, średnimi zarobkami, a najniższymi średnimi zarobkami jest bliska 2750zł i to w sąsiadujących województwach. Najbardziej rentowny i opłacalny region dla kierowców to południowy – zachód z województwem Dolnośląskim na czele oraz województwem Opolskim, które najbardziej narzeka na brak wykwalifikowanych i doświadczonych kierowców.

MAPA-SZUKAJĄ-PRACY-POLSKA-PAŹDZIERNIK-300x277 Czy rynek pracy w transporcie naprawdę ma duże problemy?
Liczba ofert poszukiwania pracy kierowców C+E na wybranym portalu ogłoszeniowym między 1 a 13 października 2016

Najwięcej aktualnych ofert pracy zarejestrowaliśmy w centralnych województwach Mazowieckim, Wielkopolskim, Łódzkim, Świętokrzyskim i Kujawsko-Pomorskim, razem ponad 1500, przy mniej niż 200 chętnych na ich podjęcie.

Największym problemem województw nadmorskich oraz graniczących z Niemcami jest bliska odległość do pracodawców płacących w euro, często wyższe wynagrodzenie niż w naszym kraju. Kierowcy wolą zatrudniać się na określony czas w zagranicznych firmach zbierając doświadczenie i zwiększając tym samym swoją wartość. Nawet i tak wysokie zarobki na poziomie bliskim 8000zł na rękę nie przekonują do pozostania w kraju. Z czym nie mają problemu pracownicy ze wschodu. Nie tyle chodzi o obcokrajowców co Polaków pochodzących z wschodniej części Polski, z regionów graniczących z Białorusią, Litwą oraz Ukrainą. Jeżeli Firmy transportowe z zachodu naszego kraju zgodnie pokrywały by koszty dojazdów, pracowników z wyżej wymienionych terenów, Ci chętnie podjęli by pracę, zmniejszając liczbę pustych wakatów w tych firmach.

mniejsza-300x277 Czy rynek pracy w transporcie naprawdę ma duże problemy?
Średnie zarobki w poszczególnych województwach na podstawie ofert pracy

W najbliższym czasie należy zastanowić się nad uregulowaniem dostępności i konkurencyjności ofert pracy. Chcąc zbliżyć się do warunków życia w Europie należy zwiększyć wynagrodzenia, które będą pierwszorzędnym argumentem do zatrzymania polskich kierowców w naszym kraju. Jednak wiąże się to oczywiście z potrzebą podniesienia wartości chociażby frachtów. Czy dotrwamy do momentu kiedy to wilk będzie pełny i owca cała? Czas pokaże, a dziś nadal jesteśmy zmuszeni do skrupulatnego monitorowania rynku pacy i cierpliwości w poszukiwaniu pracowników.

Pilnie szukasz kierowcy? Skontaktuj się, wybierz odpowiednie dla siebie warunki i przestań przejmować się brakiem personelu w swojej Firmie. Mateusz Nowak: 786 137 796 mn@aptserwis.pl

Posted by Mateusz N.

This article has 1 Comment

Comments are closed.